fbpx Skip to content

Jak przerejestrować motocykl – szybko i bez komplikacji

umowa kupna sprzedaży motocykla
Przerejestrowanie motocykla wcale nie musi być drogą przez mękę. Wszystkie urzędowe formalności możesz bowiem załatwić szybko i bez komplikacji – o ile odpowiednio się do tego przygotujesz.

Jak przerejestrować motocykl

Po miesiącach szukania najlepszych ofert wreszcie udało ci się go znaleźć. Wymarzony motocykl jest już w twoim garażu, a ty zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, by go przerejestrować. Wiesz, że załatwienie formalności w urzędzie to nic trudnego, ale od znajomych słyszałeś, że jest tak tylko w teorii. Często bowiem zdarza się, że w urzędzie nie udaje się załatwić wszystkiego, a osoba rejestrująca motor musi się pojawić tam jeszcze raz.

Tymczasem tego typu problemy zwykle są wynikiem braku wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Jeśli dobrze zaplanujesz wizytę w urzędzie i wyposażysz się we wszystkie niezbędne dokumenty, nie musisz obawiać się komplikacji. Jak więc przygotować się do przerejestrowania motocykla? Jakie dokumenty będą niezbędne, by urzędnik nie odrzucił twojego wniosku? Ile zapłacisz za załatwienie wszystkich formalności?

Przerejestrowanie motocykla z Polski

Aby przerejestrować motocykl, wybierz się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, będzie to urząd miasta, w pozostałych zaś przypadkach – urząd starostwa powiatowego. Nie musisz stawiać się tam osobiście. Jeśli nie masz na to czasu lub możliwości, wszystkie formalności może załatwić w twoim imieniu pełnomocnik. Gdy wybierzesz członka swojej najbliższej rodziny, nie poniesiesz dodatkowych opłat. Jeżeli za pośrednika wybierzesz osobę niespokrewnioną – zapłacisz 17 złotych opłaty skarbowej.

Wniosek o zarejestrowanie motocykla możesz zdobyć na dwa sposoby – pobierając go strony urzędu, drukując i uzupełniając w domu, bądź odebrać w urzędzie i wypełnić bezpośrednio przed oddaniem. Do wniosku powinieneś dołączyć:

 • swój dowód osobisty,
 • umowę kupna-sprzedaży z przeglądem technicznym,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne
 • oraz, jeśli nią dysponujesz, kartę pojazdu.

Jeśli do urzędu chcesz przyjechać rejestrowanym motocyklem, zabierz narzędzia, którymi zdejmiesz tablice lub upewnij się, że na miejscu działa punkt, którego pracownicy zdemontują je za niewielką opłatą.

Przygotowaliśmy go dla Ciebie: Pobierz Wniosek o rejestrację_wyrejestrowanie pojazdu

Złożyłem wniosek. Co dalej?

Po dopełnieniu wszystkich formalności w urzędzie i uiszczeniu niezbędnych opłat (o nich opowiemy za chwilę), otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny. Możesz posługiwać się nim przez maksymalnie 30 dni, jednak stały (tak zwany twardy) dokument kierowcy zwykle otrzymują nieco szybciej – trwa to od 1 do 3 tygodni. Co ważne, jeśli motocykl kupiłeś w tym samym powiecie, w którym go rejestrujesz, nie będziesz musiał zmienić tablic rejestracyjnych. Wystarczy, że urzędnik zmieni na nich naklejki legalizacyjne.

Przerejestrowując motor, nie zapomnij o ubezpieczeniu. Polisa OC po sprzedaży motocykla będzie nadal ważna, o ile nie wypowiesz umowy – a to możesz zrobić w dowolnym momencie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj że firma ubezpieczeniowa może na nowo obliczyć składkę, a więc niewykluczone jest, że zapłacisz więcej niż poprzedni właściciel.

Zapisz się do newslettera

Nie przegapisz nowych testów, newsów i filmów, a dodatkowo wesprzesz nasz portal! ❤

Używany motocykl z zagranicy

Rejestrując motor, który kupiłeś za granicą, musisz przygotować się na więcej formalności. Do wniosku, poza wymienionymi wcześniej dokumentami, w takim przypadku powinieneś dołączyć również dowód opłacenia podatku akcyzowego, a jeśli kupiłeś go w kraju niebędącym członkiem UE – dowód odprawy celnej i świadectwo zgodności WE. Pamiętaj też, że dokumenty wystawione w obcym języku przed złożeniem w urzędzie muszą być przełożone przez tłumacza przysięgłego.

Ile kosztuje rejestracja motocykla?

Rejestracja motocykla to nie tylko formalności, ale też koszty. Jeśli rejestrujesz motor kupiony w naszym kraju, powinny one zamknąć się w kwocie 180 złotych i 50 groszy.

Składają się na nią:

 • opłata ewidencyjna (2 zł),
 • naklejki – legalizacyjna (12,5 zł) i kontrolna (18,5 zł),
 • oraz opłata za wydanie pozwolenia tymczasowego (13,5 zł),
 • i dowodu rejestracyjnego (54 zł),
 • za tablice rejestracyjne zapłacisz natomiast 80 złotych.

Ale tego wydatku możesz uniknąć, jeśli kupujesz motocykl zarejestrowane dotąd w tym samym powiecie. Dodatkowe, opcjonalne opłaty to indywidualne tablice (aż 1000 zł) i wspomniane już wystawienie pełnomocnictwa.

Koszty rejestracji motocykla kupionego za granicą są nieco większe i wynoszą 256 złotych. Nieznacznie (o 50 gr) droższa będzie wówczas opłata ewidencyjna, będziesz też musiał wyrobić kartę pojazdu, za co zapłacisz 75 złotych. Nie zapominaj również o kosztach pracy tłumacza przysięgłego, które w zależności od miasta, ilości dokumentów i języka mogą wynieść od 50 do nawet 200 złotych.

Sprawdź również

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy

Umowa kupna sprzedaży motocykla

Pozostałe aktualności

Kupno, sprzedaż samochodu – formalności, o których należy pamiętać
Honda, Yamaha, KTM i Piaggio podpisało porozumienie na rzecz wymiennych...
Nowa odsłona min adwenczera od Hondy CB500X rocznik 2022!
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S najbardziej zaawansowany sportowo turystyczny motocykl?
3 typy Mercedesów, które nadają się na każdą podróż

3 komentarzy

 1. Cześć mam pytanie.
  Kupiłem motor w Polsce ale jest on sprowadzony w 2010 roku z Ukrainy, nie był zarejestrowany u nas.
  Nie mam tablic ale umowa kupna sprzedaży jest na inne dane niż w dowodzie rejestracyjnym motoru.
  Będę mógł zarejestrować taki motor? Czy wydział komunikacji mi to zakwestionuje? motor jest z lat 60

 2. super! dzięki za ten wpis, prosto, zwięźle i na temat!

  • Dzięki Jacek!


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona internetowa używa plików cookies w celu polepszenia sposobu jej wyświetlania. Klikając zgodę akceptujesz ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie. Pamiętaj, że sam może zmienić te ustawienia w każdym czasie. Sprawdź też politykę prywatności i cookies.