fbpx Skip to content

Jaki motocykl turystyczny wybrać – przegląd nowych i używanych

Jaki motocykl turystyczny wybrać – przegląd nowych i używanych
Motocykl turystyczny to jednoślad, opracowany z myślą o dalekich, komfortowych podróżach. To motocykl dla prawdziwych fanów jazdy na dwóch kołach, mających za sobą sporą praktykę. To nie jest pojazd dla początkującego motocyklisty. Jak wybrać dobry motocykl turystyczny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze motocykla turystycznego?

Motocykl turystyczny pozwala na podróżowanie po kraju, albo po całej Europie. Można w nim poczuć prawdziwą wolność. Turystyczne motocykle zaprojektowano tak, aby zapewniały odpowiedni komfort podróży, funkcjonalność (możliwość zabrania dużych ilości bagażu) a także odpowiednią moc silnika, pozwalającą na rozwijanie dużych prędkości. Motocykle turystyczne są również masywne i mają bardzo ciekawy, atrakcyjny wygląd. Motocykle turystyczne dostosowano do eksploatacji w różnych warunkach drogowych (oczywiście, pod warunkiem sprawności technicznej oraz zastosowania właściwego ogumienia). Turystyka byłaby nudna, gdyby odbywała się tylko po asfalcie. Motor turystyczny pozwala także zjechać na gorsze drogi.

Motocykl turystyczny - cechy charakterystyczne

Motor turystyczny charakteryzuje się
* dużą masą i potężną wagą;
* wysoką mocą silnika;
* zastosowaniem wysokich owiewek oraz przednich szyb, które mają na celu ochronę przed podmuchami wiatru;
* dużym zbiornikiem paliwa, zapewniającym możliwość pokonywania dalekich tras na jednym tankowaniu;
* zapewnieniem wygodnej, wyprostowanej pozycji dla motocyklisty, która pozwala na pokonywanie dalekich tras bez zmęczenia;
* zapewnieniem wysokiej, wyprostowanej i podpartej pozycji dla pasażera;
* zastosowaniem komfortowego zawieszenia;
* zapewnieniem możliwości zabierania większego bagażu (w bagażniku i kufrach bocznych);
* zastosowaniem wyposażenia, które zwiększa bezpieczeństwo (poduszka powietrzna, ABS), zwiększa świadomość sytuacyjną (nawigacja GPS), a także komfort podróży (np. podgrzewanie siedzenie i podgrzewane manetki).

Motocykl turystyczny to pojazd dla zaawansowanego motocyklisty

Motocykle turystyczne nie nadają się do nauki jazdy i nie są przeznaczone dla początkujących motocyklistów. Do nauki jazdy powinno stosować się motocykle lekkie. Tymczasem gotowy do jazdy motocykl turystyczny może ważyć prawie 400 kg (np. BMW K1200 LT - 387kg). Motocykl turystyczny wymaga od prowadzącego dużego doświadczenia, które przyda się np. podczas hamowania w łuku. Trzeba też umieć zapanować nad przyspieszeniem.
Spalanie motocykla turystycznego także nie należy do małych (ze względu na masę i dużą moc silnika) i może znacznie przekraczać 5- 6l/100kilometrów.

Jaki motocykl turystyczny wybrać?

Na początku należy określić, czy w kręgu naszego zainteresowanie znajdą się motocykle nowe, czy też motocykle turystyczne używane. Najtańszy używany motocykl szosowo - turystyczny można kupić już za kilka tys. zł, ale taka maszyna może mieć 20 - 25 lat.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze motocykla turystycznego?

 • Markę motocykla i jego model. W przypadku modeli używanych, znajdujących się na rynku więcej niż 5 lat, będą znane już ich wszystkie wady i problemy. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem;
 • Marka i model mają także wpływ na dostępność części zamiennych i ich ceny. Warto to sprawdzić przed zakupem;
 • Specyfikę jazdy danym modelem. Tylko jazda próbna pozwoli odpowiedzieć na pytanie "czy to właśnie tej jeden - jedyny motocykl, na który czekaliśmy". W trakcie jazdy próbnej sprawdzimy pracę silnika, zawieszenia, prowadzenie, komfort itd.;
 • Wyposażenie motocykla. Czego potrzebujemy? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na elementy, których nie można samodzielnie zamontować, np. poduszkę powietrzną czy ABS. Samodzielnie możemy doposażyć motocykl turystyczny w radio, nawigację GPS czy podgrzewane manetki;
 • Przeznaczenie motocykla. Gdzie będziemy nim jeździć? Co lubimy? Czy będziemy jeździć tylko po trasach i asfalcie? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie motocykl turystyczno - szosowy. Czy lubimy jeździć z dużymi prędkościami? Warto wybrać motocykl sportowo - turystyczny (czyli motocykl sportowy, dostosowany do dalekich tras, zapewniający wygodniejszą pozycję i większy komfort jazdy, niż standardowy motocykl sportowy). Czy w trakcie naszych dalekich podróży chcemy jeździć też po drogach gorszej jakości, np. po szutrze? Wybierzmy motocykl turystyczny - enduro (advence tourer, adventure tourer), z większym prześwitem, wyposażony w dodatkowe osłony układu napędowego i specjalne koła ze specjalnym ogumieniem.

 

Zapisz się do newslettera

Nie przegapisz nowych testów, newsów i filmów, a dodatkowo wesprzesz nasz portal! ❤

Ile kosztuje motocykl turystyczny?

Na początek spójrzmy na nowe motocykle turystyczne.

 • Kawasaki Versys 1000 - ok. 58 tys. zł
 • Yamaha FJR 1300AE 2020 (sport touring) - ok. 89 tys. zł.
 • Suzuki V-Strom 1050 XT Travel Pack - ok. 62 tys. zł
 • Harley Davidson Road King - ok. 112 tys. zł
 • BMW K1600 Grand America - ok. 122 tys. zł.

Ile kosztuje używany motocykl turystyczny?

 • BMW R1150 RT z 1996 roku - 8500 zł
 • Honda Deauville NT 650 z 2002 roku - 6900 zł
 • Honda Goldwing 1800 GL z 2002 roku - 26000 zł
 • BMW R1100 RT z 2000 roku - 15000 zł
 • Harley Davidson Electra Glide z 1995 roku - 26000 zł

Odpowiedni wybór motocykla turystycznego pozwoli cieszyć się jego zaletami przez wiele lat.

Pozostałe aktualności

Kupno, sprzedaż samochodu – formalności, o których należy pamiętać
Honda, Yamaha, KTM i Piaggio podpisało porozumienie na rzecz wymiennych...
Nowa odsłona min adwenczera od Hondy CB500X rocznik 2022!
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S najbardziej zaawansowany sportowo turystyczny motocykl?
3 typy Mercedesów, które nadają się na każdą podróż

Jeszcze nikt nie skomentował 😥 Lubisz być pierwszy? 😀


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona internetowa używa plików cookies w celu polepszenia sposobu jej wyświetlania. Klikając zgodę akceptujesz ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie. Pamiętaj, że sam może zmienić te ustawienia w każdym czasie. Sprawdź też politykę prywatności i cookies.