Skip to content

Kupno, sprzedaż samochodu – formalności, o których należy pamiętać

Kupno, sprzedaż samochodu – formalności, o których należy pamiętać
Sprzedając bądź kupując samochód należy pamiętać, że formalności nie kończą się na dokładnym sporządzeniu i podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu pomiędzy stronami. Oczywiście w pierwszej kolejności i to w momencie podpisania umowy sprzedający (były właściciel pojazdu) przekazuje nowemu nabywcy: pojazd, komplet kluczyków do niego i wszystkie dokumenty, o których była mowa w umowie.

 

Formalności, o których musi pamiętać osoba. która kupiła pojazd

Natomiast osoba, która kupiła pojazd staje się jego właścicielem i spoczywają na niej następujące formalności:

 • uiszczenie opłaty za podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli samochód został zakupiony od osoby fizycznej (2% wartości pojazdu). Podatek ten należy zapłacić w ciągu 14 dni od zakupu pojazdu. Natomiast PCC nie trzeba płacić w sytuacji, gdy wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł.
 • kupujący musi dokonać rejestracji samochodu w urzędzie komunikacji. W tym celu należy złożyć w urzędzie wniosek wraz z następującymi załącznikami; dowodem własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży), dowodem rejestracyjnym (z ważnym przeglądem technicznym), kartą pojazdu (jeśli została wydana), dotychczasowe tablice rejestracyjne, potwierdzenie dokonania opłat, ważną polisę OC.
 • ubezpieczyć samochód (OC), w Polsce kupujący nie musi rezygnować z trwającej polisy, która należała na poprzedniego właściciela jednak musi ją przepisać na siebie bądź z niej zrezygnować i nawiązać nową.

Na rejestrację pojazdu jego nowy właściciel ma 30 dni od momentu zakupu pojazdu z państwa należącego do Unii Europejskiej.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży pojazdu?

Sytuacja ta jednak całkowicie ulega zmianie, gdy w umowie, którą podpisał kupujący jest zawarte sformułowanie uniemożliwiające kupującemu zgłoszenie roszczeń. Większość osób z góry zakłada, że każda umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest taka sam i w dodatku pobrana jako pierwsza lepsza z internetu. Są jednak w błędzie. Istotne jest zatem dokładne zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem. Wzór umowy pobierzesz ze strony:https://autoumowa.pl/download/. Dzięki wcześniejszemu rozeznaniu się – z tym, co może czyhać na nas jako kupujących, pozwoli nam uniknąć wielu problemów, taki jak rejestracja kupionego pojazdu, zrobienie przeglądu okresowego, czy też późniejszą danego sprzedaż samochodu.

 

Zapisz się do newslettera

Nie przegapisz nowych testów, newsów i filmów, a dodatkowo wesprzesz nasz portal! ❤

Prawidłowa umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać:

 • Na umowie powinna być dokładna data i godzina zawarcia. Nigdy nie wiadomo czy poprzedni właściciel nie dostał np. mandatu chwilę przed sprzedażą, dlatego istotna jest też godzina podpisania umowy.
 • Dokładne dane osobowe zarówno sprzedawcy, jak i kupującego. Kupujący powinien w obecności sprzedawcy porównać jego dane z jego dowodem osobistym.
 • Dane pojazdu: rodzaj marka, rok produkcji, nr VIN, przebieg, kolor.
 • Oświadczenie sprzedającego mówiące o tym, że jest on dotychczasowym właścicielem pojazdu.
 • Informacje dotyczące stanu technicznego pojazdu, jakie deklaruje sprzedawca, w tym informacje o tym, czy samochód jest bezwypadkowy oraz, czy nie posiada on ukrytych wad.
 • Kwota jak zostaje przekazana na rzecz sprzedawcy za sprzedasz samochodu oraz potwierdzenie, że  sprzedawca otrzymał kwotę zawartą na umowie.
 • Informacje o dokumentach, jakie zostają przekazane kupującemu w chwili zakupu pojazdy np. ilość kluczyków, ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny oraz jeśli została wydana karta pojazdu.
 • Oświadczenie bądź informacja, że samochód zostaje wydany w momencie niezwłocznym po podpisaniu umowy.
 • zapis mówiący o zastosowaniu kodeksu cywilnego w przypadku gdy sprzedający wykaże się nieuczciwością w stosunku do kupującego oraz w przypadku roszczeń sprawą zajmie się sąd rejonowy przypisany do adresu zamieszkania kupującego.
 • Na umowie powinny się również znaleźć informacje dotyczące miejsca zawarcia umowy oraz czytelne podpisy obydwu stron.

Artykuł partnera

Pozostałe aktualności

Strony z motocyklami z Niemiec – top 3 serwisy z...
Kabuto-Japan wchodzi do Polski a Honda zostaje jego wyłącznym dystrybutorem
Honda wprowadza nowy motocykl sportowo turystyczny NT1100
„PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA” W SUZUKI
Kupno, sprzedaż samochodu – formalności, o których należy pamiętać

Strona internetowa używa plików cookies w celu polepszenia sposobu jej wyświetlania. Klikając zgodę akceptujesz ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie. Pamiętaj, że sam może zmienić te ustawienia w każdym czasie. Sprawdź też politykę prywatności i cookies.