fbpx Skip to content

Smarowanie łańcucha to przeszłość. BMW prezentuje bezobsługowy łańcuch M Endurance

Smarowanie łańcucha to przeszłość. BMW prezentuje bezobsługowy łańcuch M Endurance
Od ponad 90 lat bezobsługowy, przyjazny dla środowiska i komfortowy napęd wałem jest jednym  kamieni węgielnych BMW Motorrad. Dzięki łańcuchowi M Endurance BMW Motorrad oferuje teraz po raz pierwszy bezobsługowy łańcuch o porównywalnej charakterystyce.

Podobnie jak poprzednie łańcuchy z pierścieniami X, łańcuch M Endurance posiada stałe wypełnienie środkiem smarnym pomiędzy rolkami i sworzniami, zamknięte za pomocą pierścieni X. Całkowitą nowością jest jednak to, że dotychczas konieczne dodatkowe smarowanie rolek i tym samym znane "smarowanie łańcucha" nie jest już konieczne, a ze względu na zwykłe zużycie nie jest od czasu do czasu konieczne ponowne naprężanie.

To ogromne zwiększenie komfortu było możliwe dzięki zastosowaniu nowego materiału powlekającego rolki: czterościanu amorficznego węgla (ta-C), znanego również jako diament przemysłowy. Powłoka ta charakteryzuje się ekstremalną twardością i odpornością i pod tym względem znajduje się pomiędzy dobrze znaną powłoką DLC (Diamond Like Carbon) a czystym diamentem. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych powierzchni metalowych, powłoka z diamentem przemysłowym ta-C nie zużywa się. Jednocześnie, ten rodzaj powłoki oferuje drastycznie obniżony współczynnik tarcia.

Dzięki doskonałym właściwościom smarowania na sucho i eliminacji zużycia, czworościankowe, amorficzne rolki z powłoką węglową w łańcuchu M Endurance oferują komfort konserwacji równoważny z tym, jaki oferuje motocykl z napędem na wał. Obejmuje to wszystkie prace związane z czyszczeniem, które są nieuniknione w przypadku konwencjonalnego łańcucha z powodu rozpryskiwanego środka smarnego. W związku z tym, łańcuch M Endurance oferuje również maksymalną przyjazność dla środowiska.

Łańcuch M Endurance o skoku 525 jest teraz dostępny początkowo dla dwóch 4-cylindrowych modeli BMW S 1000 RR i S 1000 XR. Łańcuch M Endurance jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe lub bezpośrednio w fabryce jako opcja. Kolejne modele BMW Motorrad są przygotowywane do jego osbługi.

Informacja prasowa

 

Pozostałe aktualności

Wyrejestrowanie motocykla po sprzedaży
Szpiegowskie zdjęcia nowej generacji KTM 1290 Super Adventure 2021
„Long Way Up” już wkrótce w Apple TV z motocyklowymi...
Trzy pięćsetki Hondy w nowych, wyrazistych kolorach i z homologacją...
BMW Motorrad prezentuje części M Performance.

Jeszcze nikt nie skomentował 😥 Lubisz być pierwszy? 😀


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona internetowa używa plików cookies w celu polepszenia sposobu jej wyświetlania. Klikając zgodę akceptujesz ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie. Pamiętaj, że sam może zmienić te ustawienia w każdym czasie. Sprawdź też politykę prywatności i cookies.