Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy

Zakup motocykla pochodzącego z importu to wciąż spore ryzyko. Zwłaszcza że nie brakuje nieuczciwych sprzedawców czy handlarzy, którzy sprzedają motory po słuczkach, szlifach i innych zmianach w konstrukcji jako bezwypadkowe. Za granicą można jednak znaleźć naprawdę dobrze utrzymany egzemplarz, który oferowany jest w przystępnych pieniądzach. Pamiętajcie, że formalności z zakupem takiej sztuki nie kończą się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i sprowadzenia go do Polski. Później trzeba go jeszcze zarejestrować. Zebraliśmy dla was dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy.

Dziesiątki tysięcy motocykli z zagranicy

Do Polski w dalszym ciągu sprowadza się mnóstwo motocykli z zagranicy. Szacuje się, że tylko w samym 2018 roku nad Wisłę trafiło ich około kilkunastu tysięcy. Niestety, w dużej ilości przypadków nie są to motocykle nowe czy w stanie dalekim od ideału gdyż w dużej części mają one 10 lat i więcej. Najwięcej bo 39 proc. mają motocykle od 11 do 20 lat. Na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania, z 34-procentowym udziałem, są motocykle ponad 20-letnie. Maszyny w wieku od 5 do 10 lat stanowią 16 proc. parku, zaś najmłodsze, liczące do czterech lat 11 proc.* *BRANŻA MOTORYZACYJNA 2019/2020 RAPORT – PZPM Niezależnie od wieku i stanu, warto przyjrzeć się procedurze rejestracji motocykla z zagranicy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że cały proces jest znacznie dłuższy niż przy zakupie motocykla używanego w naszym kraju.

Jak znaleźć motocykl za granicą?

Za granicą znaleźć można bardzo wiele pojazdów dobrze utrzymanych zarówno wizualnie jak  i w dobrym stanie technicznym, które nie są po glebach czy innych kolizjach. Chcąc mieć tę pewność, należy poddać je dokładnej weryfikacji. Nie tylko przy asyście mechanika czy przez przegląd techniczny. Jeszcze na etapie selekcji ogłoszeń wiele informacji o samochodzie zapewnia Historia Pojazdu. To raport, który zawiera w sobie:
 • markę, model, rok produkcji, typ paliwa i inne dane techniczne
 • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • rejestr znanych uszkodzeń
 • historię sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie
 • sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych (IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine)
 • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach
 • adres miejsca montażu
 • dane z aukcji i portali internetowych, gdzie prezentowano motocykl
 • wyposażenie zakodowane  w VIN
 • galerię zdjęć motocykla
Testy

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy

Motocyklista, który szuka motocykla za granicą, musi być przygotowany na dość długi proces rejestracji takiego pojazdu w Polsce. Oczywiście, takie formalności także kosztują.

Tablice rejestracyjne

To motocyklista, musi zadbać o dopełnienie formalności z tablicami rejestracyjnymi. Jeżeli motor nie został wyrejestrowany za granicą, może się na nich poruszać także w Polsce, ale tylko przez 30 dni. Tyle czasu przewidziano bowiem na dopełnienie formalności. Wyjazdowe numery rejestracyjne składa się w wydziale komunikacji. Jeżeli natomiast motocykl nie ma tablic, do Polski sprowadza się go na lawecie.

Dowód własności

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy to także potwierdzenie transakcji kupna. Takim dowodem może być faktura VAT, choć częściej jest to umowa kupna-sprzedaży.

Tłumaczenie dokumentów

Przed rejestracją motocykla z zagranicy przetłumaczyć trzeba wszystkie dokumenty motocykla. Mowa o dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu (o ile była wydana), jednak tylko wtedy, kiedy jest to pojazd importowany spoza Unii Europejskiej. Nie ma natomiast takiego obowiązku przy imporcie auta z kraju UE, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw należących do EFTA. Tłumaczenia dokumentów dokonać trzeba u tłumacza przysięgłego. Przetłumaczona na język polski musi być też umowa kupna-sprzedaży, chyba że wcześniej została ona sporządzona w dwóch językach, co pozwoli zaoszczędzić na takiej usłudze.

Dowód odprawy celnej przywozowej

Potrzebny będzie także dowód odprawy celnej przywozowej. Jednak tylko w przypadku motocykli, które trafiają do Polski spoza Wspólnoty Europejskiej, np. z USA.

Badanie techniczne

Kontrowersje wzbudza także kwestia badań technicznych. Urzędnicy powinni uwzględniać dokumenty wystawiane przez zagranicznych diagnostów. W praktyce jest zupełnie inaczej i często odsyłają oni nowych właścicieli motocykli do SKP.  Koszt takiego badania to 62 zł.

Wniosek o rejestrację

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy to oczywiście sam wniosek. Dostać można go w urzędzie lub pobrać na stronie wydziału komunikacji. Jego wypełnienie zajmuje nie więcej niż kilka minut. Okazania wymaga wówczas także dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jeżeli została ona wydana.

Podatek akcyzowy

W Polsce nie obowiązuje podatek akcyzowydla motocykli.

Dowód tożsamości

Urzędnik będzie też potrzebował dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem. Okazać należy go jednak tylko do wglądu. W przypadku osób prawnych trzeba przedstawić aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Pełnomocnictwo

Motocykla nie trzeba zresztą rejestrować osobiście. Właściciel, choć zdarza się to rzadko, może udzielić pełnomocnictwa osobie posiadającej zdolność do czynności prawnych. Dokument taki musi mieć formę pisemną i kosztuje 17 zł. Z opłaty tej zwolnieni są jednak najbliżsi osoby, na którą pojazd będzie zarejestrowany, a więc małżonkowie i dzieci.

Opłaty urzędowe

Ostatnim etapem rejestracji jest opłata. Rejestracja kosztuje 256 złotych, w których skład wchodzi:

 • 75 zł za kartę pojazdu
 • 80 zł za polskie tablice rejestracyjne
 • 54 zł za dowód rejestracyjny
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe
 • 18,50 zł za nalepkę kontrolną
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną
 • 2,50 zł za opłatę ewidencyjną

To wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy. Widać wyraźnie, że formalności jest nieco więcej niż przy zakupie motocykla w Polsce, ale cała procedura nie jest tak skomplikowana, aby rezygnować z poszukiwania motoru poza Polską.

Trening

Sprawdź również:

 1. Te raporty VIN dotyczące zagranicznych moto to jedna wielka ściema, nie ma tam nic poza danymi zaszytymi przez producenta w ssmym nr VIN. Naciąganie ludzi na kasę 🙁

  • Nie zawsze mają dane to fakt ale sprawdzałem dla kolegi NCka z Czech i wyszła szkoda na 5k euro, zrezygnowaliśmy z jechania na miejsce. Dobre jest to, że czy mają inf czy nie wiesz przed zakupem. Nie ma danych nie kupujesz proste.

 2. Witam a jakie dokumenty potrzebne są jeżeli ja jestem właścicielem motocykla w Holandii i chcę Motocykl zarejestrować w Pl wiem wyrejestrowanie w RDW w Holandii ale w Pl żądają umowy kupna sprzedaży , a w Holandii nie mam takiej umowy bo ich po prostu nie ma … Jak to ogarnąć ???

  • Cześć Dań,
   A powiedz na jakiej podstawie nabyłeś motocykl? Może być również faktura, jak nie ma umowy. Dokumenty dotyczące wyrejestrowania, karta pojazdu, dowód rejestracyjny jak jest na Ciebie powinien wystarczyć tylko pamiętaj o koniecznych tłumaczeniach.

 3. Beznadziejny artykuł i nie na czasie.

 4. Jakie dokumenty i jakie formalności muszą być dopełnione aby zarejestrować motorower zakupiony w Austrii

 5. Co potrzebuje do zarejestrowania motocykla sprowadzany przez komis z Wielkiej Brytanii ?

 6. Witam, jakie dokumenty muszę posiadać do rejestracji motocykla z Holandii ? Motocykl od handlarza z fakturą VAT.

  • Cześć, jest kilka takich dokumentów:

   • Umowa kupna-sprzedaży lub faktura (dwujęzyczne lub przetłumaczone)
   • Dowód rejestracyjny i książka pojazdu (mogą mieć lokalne nazwy, nie wiem jak jest w Holandii ale w Niemczech np odpowiedniki dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, to odpowiednio “Fahrzeugbrief” i “Fahrzeugschein”)
   • Potwierdzenie wyrejestrowania w kraju pochodzenia
   • Zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku
   • Dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub potwierdzenie opłat
   • Wypełniony wniosek o rejestrację motocykla
   • Potwierdzenie wykonania badania technicznego w Polsce
   • Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych
   • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym
   • Dokument tożsamości (do wglądu)

   Pozdrawiam i szerokości! 🙂

   • Dziękuję za informację ☺️

 7. A co z podatkiem od czynności cywilno prawnych – PCC3 ? Czy dotyczy motocykli sprowadzanych z niemiec – używanych – wyrejestrowanych ? … jeśli tak to kiedy go opłacić ? Przed rejestracją czy po ?

  • Cześć, dzięki za komentarz, jeśli kupujesz używany motocykl powinieneś taki podatek zapłacić, w ciągu 14 dni od zakupu. Najlepiej jednak zadzwoń do swojego urzędu skarbowego oni na prawdę chętnie odpowiadają na wszelkie pytania i nie gryzą, przynajmniej w moim 😉
   Trzymaj się i daj znać co sprowadziłeś!

 8. Chce kupić stary motocykl na Ukrainie? Jak legalnie przewiść go przez granicą i zarejestrować w PL
  Dwa warianty

  Motocykl bez dok ukraińskich i z dokumentami

  • Cześć, niestety nie pomogę nie mam pojęcia jak to jest z Ukrainą. Najbezpieczniej skontaktuj się z wydziałem komunikacji. Piona i powodzenia.

 9. witam jakie dokumenty potrzebne sa do rejestracji motocykla z niemiec?

  • Cześć, oprócz tego co wyżej zwróć uwagę na dwa podstawowe dokumenty, bez których nie można zarejestrować motocykla. To odpowiedniki dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, odpowiednio “Fahrzeugbrief” i “Fahrzeugschein”. Chyba że jest to motocykl do 125 cm3. Wtedy wystarczy sam Fahrzeugbrief. Jeśli motocykl jest używany jesteś zwolniony z akcyzy, VAT-u i opłaty recyklingowej.
   Pozdrawiam i udanego zakupu 🙂

 10. Tego szukałem dzięki! Tak trzymać dobra robota z tym portalem.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *