Skip to content
Brama na wschód – Podlasie
Prostyń

Długość trasy

263

Kraj

Polska

Miejsce

Podlasie

Rodzaj trasy

asfalt
Środkowa część Podlasia, historyczna brama na wschód, ruszamy tradycyjnie z Warszawy, tym razem na wschód. Do punktu startowego mamy ok 90 kilometrów czyli mniej więcej godzinę drogi.

Tym razem w naszej podróży towarzyszy nam kultowy motocykl o ponad 40 letniej tracycji. Swoją drogą w 2020 roku obchodził okrągłe urodziny zobaczcie malowania jakie z tej okazji wypuściło BMW R GS 1250.

Czesław Niemen śpiewał o Nadwiślańskim świcie, ja mam dla was tym razem nadbużański krajobraz. Historyczna brama na wschód to trasa motocyklowa typowo asfaltowa. Ale! W okolicy zaproponowanych przeze mnie miejscowości znajdziecie całą masę terenów offroadowych, także jak macie więcej czasu spokojnie możecie się wyszaleć na motocyklach enduro, czy tak jak ja w tym teście ciężkim enduro turystycznym bike’u.

Sielski krajobraz burzy jedynie jeden przystanek na trasie, mianowicie Treblinka, która jak wiemy była historycznym świadkiem strasznych zdarzeń ale dojdziemy do tego.

Nie zabraknie pałaców, klasztorów, czy zamków. Wschodnia część podlasia jest bez wątpienia bardzo urokliwym miejscem do krótkiej weekendowej wycieczki motocyklowej na którą was serdecznie zapraszam. Tyle tytułem wstępu przejdźmy do konkretów.

Startujemy w miejscowości Liw

Z Warszawy mamy do przejechania niecałe 90 km. Możecie wybrać trasę szybszą – A2, żeby później za Kauszynem skręcić w lewo w drogę numer 697 lub do czego was zachęcam udać się tam bocznymi drogami, przez:

  • Sulejówek
  • Okuniew
  • Pustelnik
  • Stanisławów

Liw historycznie swe znaczenie zawdzięczał strategicznemu położeniu przy istotnym szlaku handlowym.

Do zobaczenia mamy tu Zamek książąt mazowieckich z 1 połowy XV wieku, wewnątrz mieści się pokaźna kolekcja militarów i portretów sarmackich z XVII i XVIII w.

Podczas II wojny światowej zamkowi groziła rozbiórka, jednak polski archeolog Otto Werpechowski wmówił hitlerowcom, że budowla jest pochodzenia krzyżackiego. Udało mu się nawet załatwić pieniądze na jego remont.

Węgrów

To niewielkie miasteczko od XVI w pozostawało w rękach Radziwiłłów między innymi znanego z Potopu Sienkiewicza księcia Bogusława. Niestety brak przemysłu i linii kolejowej uniemożliwił rozwój miasta. Na zdjęciu za mną widzicie kościół farny Wniebowzięcia NMP. Na jego zakrystii przechowywane jest lustro Twardowskiego, napis na jego ramie mówi: W tym lustrze Twardowski pokazywał czarnoksięskie sztuczki, ale godził je z czcią boską. Podobno Zygmuntowi Augustowi pokazał się w lustrze duch zmarłej żony Barbary Radziwiłówny. Wg. legend każdy kto chuchnął w lustro mógł zobaczyć w nim własną przyszłość. Napoleon miał ujrzeć odwrót spod Moskwy i własną śmierć.

Lista miejscowości

Liw
- 0 km.
Węgrów
- 5 km.
Stara Wieś
- 13 km.
Prostyń
- 50 km.
Treblinka
- 53 km.
Nur
- 79 km.
Tymanki
- 85 km.
Ciechanowiec
- 96 km.
Siemiatycze
- 134 km.
Grabarka
- 147 km.
Drohiczyn
- 173 km.
Korczew
- 195 km.
Knychówek
- 218 km.
Siedlce
- 235 km.
Patrykozy
- 263 km.
W tym lustrze Twardowski pokazywał czarnoksięskie sztuczki, ale godził je z czcią boską. Podobno Zygmuntowi Augustowi pokazał się w lustrze duch zmarłej żony Barbary Radziwiłówny. Wg. legend każdy kto chuchnął w lustro mógł zobaczyć w nim własną przyszłość. Napoleon miał ujrzeć odwrót spod Moskwy i własną śmierć.

Stara Wieś

Wiem, że krótki przystanek, znaczy niedaleko poprzedniego ale warto zajrzeć 8 km na północ od Węgrowa neogotycki pałac – typowy romantyczny zamek angielski. Obecnie mieści się tu ośrodek szkoleniowy NPB.

Prostyń

Sanktuarium pielgrzymów z Podlasia, warto zobaczyć bo naprawdę imponujące rozmiary jak na okoliczną wiejską sielską okolicę.

26 lipca szczególnie warto się wybrać i nabyć kolorową prostyńską kozę z ciasta 😉

Treblinka – jedyny smutny akcent na trasie

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej miejscowości. Wiele już nie zostało, nie zobaczycie baraków, obozu… Szczególne wrażenie zrobił na mnie spokój tej okolicy, mając w pamięci historyczny obraz tego miejsca, cisza spokój piękno natury, spacerując w sierpniowy dzień pośród grobów mnóstwo zieleni i fruwających motyli. Obok Prostyń wiejskie chaty, cisza spokojne życie. Na prawdę przejmujące doświadczenie.

W karnym obozie pracy Treblinka I w latac 1941-944 zginęło kilkanaście tysięcy osób. W obozie zagłady Treblinka II  który jest położony 2 km dalej w roku 1942 także latem hitlerowcy zamordowali w komorach gazowych ok 750 tysięcy(!) osób. To mógł być właśnie taki jak dziś sierpniowy dzień. Piękny i tragiczny zarazem. Uśmierceni zostali Żydzi z całej Europy i Warszawiacy, mieszkańcy getta.

6 sierpnia 1942 roku w Treblince zginął Janusz Korczak.

Symboliczny cmentarz utworzony na 13-hektarowym terenie obozu umieszczono 17 tysięcy nieobrobionych głazów granitowych, na których widnieją nazwy rodzinnych miejscowości zamordowanych.

Trochę offroadu

Żeby odreagować ten punkt programu naszej wycieczki motocyklowej po wyjechaniu na drogę główną 627 proponuję po chwili skręcić w prawo i wyżyć się na pobliskich piaskach. Oczywiście nie obyło się bez wywrotki i zakopania testowanego BMW R1250 GS. Oj było mi to potrzebne.

Nur i Tymianki

Tu nie ma się co rozpisywać, po prostu miłe sielskie miejscowości nadburzańskie. Warto zobaczyć częściowo zachowany średniowieczny rynek w Nurze i zakupić w pobliskim sklepie pyszne ciasto drożdżowe na dalszą drogę.

Nur w latach 1416-1870 miał nawet prawa miejskie. Stanowił też wiano wdowie królowej Bony,

W Tymiankach z kolei zobaczycie zabytki budownictwa drewnianego: stodoły, oboty, chaty czy spichlerze.

Ciechanowiec – wpadajcie na “Święto Chleba”

W ciechanowcu podczas tej moto trasy zaczął mnie gonić czas i ostrzeżenia IMGW o nadciągających burzach i porywistych wiatrach dlatego nie zatrzymałem się na długo jedynie krótkie rozprostowanie kości założenie przeciwdeszczówek i dalej w trasę uciekając przed burzą.

Przy lepszych okolicznościach przyrody wpadnijcie koniecznie na “Święto Chleba” 15 sierpnia. Furmanka z wieńcem dożynkowym to nieczęsty widok, poza tym wozy, bryczki i karoce kapele i zespoły ludowe. Dzieje się w sierpniu w Ciechanowcu!

Akcja ta dzieje się w okolicach muzeum rolnictwa w Ciechanowcu, piekarnie z całego regionu prezentują swoje wyroby chleby bułki i rogale, coś dla miłośników glutenu! 😁

Siemiatycze – czas na nocleg

Ulewa mocno dała mi się we znaki co możesz zobaczyć na filmie, dlatego zdecydowałem się na nocleg w Siemiatyczach, pyszne jedzenie – pyry i chłodne piwko postawiło mnie na nogi. Zatrzymałem się w hotelu Kresowiak, który z czystym sumieniem polecam. Jedzenie pyszne, a obsługa miła. Pozwolono mi zaparkować GS 1250 pod wiatą zaraz przy wejściu, doceniam po tym ataku burzy. Swoją drogą tryby jazdy GS niezawodne! Ani chwili nie było momentów niepewności, czy utraty przyczepności.

Musisz zobaczyć

  • Liw – zamek
  • Treblinka – obóz zagłady
  • Ciechanowiec – muzeum rolnictwa
  • Siemiatycze – dobre miejsce na nocleg.
  • Grabarka
  • Pałac w Patrykozach

Trasa przebiega przez

Liw
Kilometr trasy: 0 km.
Zamek w Liwie to jeden z najcenniejszych zabytków na mazowszu. Jadąc od strony Warszawy już z daleka widać jego sylwetkę. Oprócz zamku mamy we wsi również ceglany neogotycki kościół z początku XX w. zaprojektowany przez J.P. Dziekońskiego.
Liw
Następny przystanek: 5 km.
Węgrów
Kilometr trasy: 5 km.
Kościół farny Wniebowzięcia NMP w zakrystii przechowywane jest lustro Twardowskiego napis na ramie głosi W tym lustrze Twardowsku pokazywał czarnoksięskie sztuczki, ale godził je z czcią boską. Dom Gdański Kościół i klasztor Franciszkanów Reformatorów
Węgrów
Następny przystanek: 8 km.
Stara Wieś
Kilometr trasy: 13 km.
wytworny neogotycki pałac o jasnej elewacji - typowy romantyczny zamek angielski obecnie w budynku mieści się ośrodek szkoleniowy NBP.
Stara Wieś
Następny przystanek: 37 km.
Prostyń
Kilometr trasy: 50 km.
Sanktuarium pielgrzymów z podlasia słynne z odpustu w dniu św Anny (26 lipca) warto tam wtedy pojechać by kupić kolorową kozę prostyńską z ciasta.
Prostyń
Następny przystanek: 3 km.
Treblinka
Kilometr trasy: 53 km.
Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. W karnym obozie pracy Treblinka I w latac 1941-944 zginęło kilkanaście tysięcy osób. W obozie zagłady Treblinka II  który jest położony 2 km dalej w roku 1942 także latem hitlerowcy zamordowali w komorach gazowych ok 750 tysięcy(!) osób.
Treblinka
Następny przystanek: 26 km.
Nur
Kilometr trasy: 79 km.
Nie ma tu zbyt wiele do zobaczenia, spokojna wieś nadburańska. Warto się zatrzymać, żeby zobaczyć częściowo zachowany średniowieczny rynek i kupić pyszne ciasto drożdżowe. ☺
Następny przystanek: 6 km.
Tymanki
Kilometr trasy: 85 km.
Chaty, spichlerże, stodoły - słowem zabytki budownictwa drewnianego.
Następny przystanek: 11 km.
Ciechanowiec
Kilometr trasy: 96 km.
Muzeum rolnictwa. Święto chleba 15 sierpnia.
Następny przystanek: 38 km.
Siemiatycze
Kilometr trasy: 134 km.
Dobre miejsce na nocleg w mniej więcej połowie trasy. Zespół klasztorny dawnego kościoła i klasztoru Reformatorów. Kościół renesansowo-barokowy powsatał w latach 1626-1637.
Następny przystanek: 13 km.
Grabarka
Kilometr trasy: 147 km.
Częstochowa prawosławia! Wzgórze pokótników z cudownym źródełkiem wypływającym z jego stóp. Różnej wielkości krzyże wotywne ustawiane od 1710 roku!
Grabarka
Następny przystanek: 26 km.
Drohiczyn
Kilometr trasy: 173 km.
Dawna stolica Podlasia Kościół Wniebowzięcia NMP Kościół katedralny Świętej Trójcy Kościół i klasztor Benedyktynek Cmentarz żydowski
Drohiczyn
Następny przystanek: 22 km.
Korczew
Kilometr trasy: 195 km.
Pałac Kuczyńskich w Korczewie z XIX w. - 6 km na połudnowy wschód od Drohiczyna
Korczew
Następny przystanek: 3 km.
Knychówek
Kilometr trasy: 218 km.
kościół św. Stanisława zbudowany w latach 1631-1668
Następny przystanek: 20 km.
Siedlce
Kilometr trasy: 235 km.
Największe miasto na naszej weekendowej trasie motocyklowej po Podlasiu. Pałac Ogińskich - siedziba Akademii Podlaskiej Kaplica Ogińskich Ratusz "Jacek" Jarmark św Stanisława - w maju, coś dla miłośników sztuki ludowej.
Następny przystanek: 28 km.
Patrykozy
Kilometr trasy: 263 km.
Bajkowy pałacyk zbudowany w latach 40 XIX w. dla generała Teodora Szydłowskiego.
Patrykozy
Następny przystanek: 0 km.

Strona internetowa używa plików cookies w celu polepszenia sposobu jej wyświetlania. Klikając zgodę akceptujesz ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie. Pamiętaj, że sam może zmienić te ustawienia w każdym czasie. Sprawdź też politykę prywatności i cookies.

Lista miejscowości

Liw
- 0 km.
Węgrów
- 5 km.
Stara Wieś
- 13 km.
Prostyń
- 50 km.
Treblinka
- 53 km.
Nur
- 79 km.
Tymanki
- 85 km.
Ciechanowiec
- 96 km.
Siemiatycze
- 134 km.
Grabarka
- 147 km.
Drohiczyn
- 173 km.
Korczew
- 195 km.
Knychówek
- 218 km.
Siedlce
- 235 km.
Patrykozy
- 263 km.