Skip to content
Motocyklowa pętla po Pojezierzu Suwalskim
mosty w stańczykach

Długość trasy

360

Kraj

Polska

Miejsce

Suwalszczyzna

Rodzaj trasy

asfalt, szutry
Polski biegun zimna. Pierwsze skojarzenie z regionem Pojezierza Suwalskiego, potocznie zwanego Suwalszczyzną. W środku lata, gdy pogoda dopisuje, z powodzeniem możemy wybrać się na weekendową wycieczkę na Pojezierze Suwalskie i okolice Augustowa.

Szybko i sprawnie w kierunku Litwy

Z Warszawy najłatwiej i najszybciej wydostać się trasą S8 w kierunku Białegostoku. Po niespełna 3 godzinach meldujemy się w Augustowie, gdzie warto zostać na noc, a motocykl zostawić w jakimś bezpiecznym miejscu i sprawdzić jakie atrakcje Augustów ma do zaoferowania.

Co warto zobaczyć w Augustowie

Jezioro Necko

Augustów jest położony nad malowniczym jeziorem Necko, a wzdłuż brzegu poprowadzona została promenada spacerowa. Wieczorami życie koncentruje się w knajpkach przy ul. Mostowej i nad brzegami przepływającej Netty i jeziora Necko.

Sanktuarium w Studzienicznej

W Studzienicznej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej z zabytkowym drewnianym kościołem, który zdobią poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi grobla. Obok niej znajdziemy studnię z “cudowną wodą, która leczy choroby”. 

Atrakcja Augustowa – Kanał augustowski

Kanał augustowski powstał jako odpowiedź na oczekiwania kupców Królestwa Polskiego, w celu ominięcia komór celnych zarządzanych przez Królestwo Pruskie, przy tranzycie zboża drogą wodną do Gdańska, w trakcie polsko-pruskiej wojny celnej 1823-1825. Szlak kanału augustowskiego ma długość ok. 100 km, z czego 82 km jest w granicach Polski.

System śluz

Budowa kanału wg projektu Ignacego Prądzyńskiego rozpoczęła się w 1824 roku i trwała do 1839 roku. Na cały szlak wodny składają się rzeki Netta i Czarna Hańcza, kilkanaście jezior oraz 18 śluz, m.in śluza Niemnowo, śluza Kurzyniec, śluza Dębowo czy śluza Augustów i śluza Przewięź, znajdujące się w granicach miasta Augustów.

Rejsy po kanale augustowskim

Rejs po kanale augustowskim – największej atrakcji turystycznej tego regionu – jest obowiązkowym punktem pobytu na Pojezierzu Suwalskim.

Najbardziej znany i popularny odcinek Kanału augustowskiego bierze swój początek w Augustowie, a kończy się w Mikaszówce. Na tej trasie pokonać można jezioro Necko, jezioro Białe, jezioro Orle, jezioro Paniewo i jezioro Mikaszewo oraz 6 śluz: śluzę Przewięź, śluzę Swoboda, śluzę Gorczyca, śluzę Paniewo, śluzę Perkuć i śluzę Mikaszówka. Najciekawszą na trasie jest śluza Gorczyca, która jest jedyną dwukomorową śluzą na trasie szlaku wodnego kanału augustowskiego, ponieważ różnica poziomów wody wynosi aż 6 metrów.

Lista miejscowości

Augustów
- 0 km.
Studzieniczna
- 9 km.
śluza Gorczyca
- 22 km.
śuza Mikaszówka
- 33 km.
Giby
- 54 km.
Wigry
- 78 km.
Sejny
- 96 km.
Puńsk
- 119 km.
Wisztyniec
- 162 km.
Stańczyki
- 178 km.
Olecko
- 227 km.
Ełk
- 260 km.
Grajewo
- 285 km.
twierdza Osowiec
- 311 km.
Mężenin
- 360 km.
Niewątpliwie najsłynniejsze i najbardziej spektakularne są mosty w Stańczykach. Mosty mają długość 200 m i wysokość około 36 m.

Zwiedzamy Pojezierze Suwalskie na około

Po dniu spędzonym na rejsie szlakiem kanału augustowskiego, proponuję wam przejechać się najpierw po Puszczy Augustowskiej, a następnie po północnej części Pojezierza Suwalskiego. 

Przez lasy i pola po szutrach

Przyjemna droga prowadzi z Augustowa, wzdłuż kanału do wsi Mikaszówka, gdzie przejeżdżając nad śluzą czeka na nas bardzo malowniczy i przyjemny szutrowy odcinek przez lasy. Następnie kierujemy się do miejscowości Giby, w której warto zrobić sobie przerwę na kartacze – tradycyjne danie kuchni Pojezierza Suwalskiego. Stąd już mamy rzut beretem do Wigierskiego Parku Narodowego.

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Z Gib kierujemy się na zachód w kierunku klasztoru pokamedulskiego w Wigrach, pokonując po drodze malownicze zakręty suwalskich dróg. Początki jego istnienia datowane są na 1667 rok. W 1805 roku mnichów przeniesiono na warszawskie Bielany. Na zwiedzanie klasztoru najlepiej zarezerwować sobie 2-3 godziny. Z wieży klasztornej można podziwiać panoramę suwalszczyzny.

Szlak papieski Jana Pawła II

W 1999 roku klasztor w Wigrach odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski. Na okolicznych terenach utworzono na tę pamiątkę szlak papieski.

Litewskie ślady na ziemiach polskich

Z Wigier jedziemy do Sejn, a następnie do Puńska – miejscowości zamieszkałej w dużej mierze przez ludność pochodzenia litewskiego. W Sejnach godny zobaczenia jest monumentalny zespół klasztorny dominikanów w skład którego wchodzi Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz sam klasztor z XVIII w. Dalej ruszamy na północ do Puńska gdzie znajduje się skansen zagrody litewskiej. Po drodze nie sposób pominąć dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości – po polsku i litewsku.

Trójstyk, czyli być w trzech krajach na raz

Następnym punktem na naszej trasie jest Wisztyniec, czyli miejscowość w której spotykają się granice 3 państw – Polski, Litwy i Federacji Rosyjskiej. Trójstyk granic jest popularną atrakcją turystyczną Pojezierza Suwalskiego. Miejsce znajduje się ok 300m od głównej drogi, przy której jest specjalny parking, toalety i tablice informacyjne. Oznakowana ścieżka zaprowadzi nas do obelisku w kształcie zaostrzonej kolumny. 

Bez paszportu za granicę

W tym miejscu możemy znaleźć się jedną nogą w Polsce, a drugą na Litwie. Nie potrzebujemy do tego paszportu. Należy jednak pamiętać, o czym ostrzegają tablice, że nie wolno wchodzić na teren Federacji Rosyjskiej, gdyż grozi to karą grzywny…a teren jest monitorowany, więc nic nie umknie czujnemu oku kamery.

Trasa kolejowa przez Puszczę Romnicką

W północnej części Pojezierza Suwalskiego znajduje się rozległy kompleks leśny – Puszcza Romnicka. Przez nią w latach 20 XX wieku budowana była linia kolejowa Gołdap-Żytkiejmy, oddana do użytku jesienią 1927 roku. Na jej trasie wybudowano wiele ciekawych obiektów inżynieryjnych.

Mosty w Stańczykach

Niewątpliwie najsłynniejsze i najbardziej spektakularne są mosty w Stańczykach. Mosty mają długość 200 m i wysokość około 36 m. Jest to potężna konstrukcja żelbetowa, każdy most ma pięć przęseł, o równych 15-metrowych łukach. Most północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy trochę później, bo w 1923-1926. Tor kolejowy został położony tylko na moście północnym, a w trakcie II wojny światowej został zniszczony i już nie odbudowany.

Sporty ekstremalne – proszę bardzo

Dziś z mostów w Stańczykach organizowane są skoki na bungee oraz zjazdy w uprzężach alpinistycznych na linach. Na pewno interesująco wygląda projekt tyrolki, o którym można porozmawiać z właścicielem obiektów. Zjazd z wiaduktu do lasu, o przewyższeniu ok 30m, podzielony ma być na 3 części, z przystankami na platformach zamontowanych na drzewach rosnących pod mostami.

Ostatni etap, czyli droga powrotna

Naszą pętlę po Pojezierzu Suwalskim domykamy kierując się ze Stańczyków na południe do Olecka i Ełku. Stąd zostało tylko 250 km drogi powrotnej do Warszawy. Polecam trasę przez Biebrzański Park Narodowy i przejazd malowniczą Carską Drogą. Tylko uważajcie na łosie, to ich teren, a spotkanie motocykla z łosiem raczej nie będzie przyjemnym wspomnieniem. 

Musisz zobaczyć

Sejny

W Sejnach godny zobaczenia jest monumentalny zespół klasztorny dominikanów w skład którego wchodzi Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz sam klasztor z XVIII w.

Stańczyki

Kamienne mosty w Puszczy Romnickiej, pozostałość po linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.

Olecko

Stolica “Mazur Garbatych”, krainy ukształtowanej przez zlodowacenie, zawierającej w sobie dwie puszcze Borecką i Romincką oraz Szeskie Wzgórza (największa Szeska Góra 309 m n.p.m.).

Trasa przebiega przez

Augustów
Kilometr trasy: 0 km.
Brama na Pojezierze Suwalskie. Popularna miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Necko.
Następny przystanek: 9 km.
Studzieniczna
Kilometr trasy: 9 km.
Krótka wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Studzeiniczańskiej. To zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroży dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny.
Następny przystanek: 13 km.
śluza Gorczyca
Kilometr trasy: 22 km.
8. śluza na Kanale Augustowskim, zbudowana w 1828 roku.
Następny przystanek: 11 km.
śuza Mikaszówka
Kilometr trasy: 33 km.
11. śluza na Kanale Augustowskim, zbudowana w 1828 roku.
Następny przystanek: 21 km.
Giby
Kilometr trasy: 54 km.
Tu warto zrobić sobie przerwę na kartacze - tradycyjne danie kuchni Pojezierza Suwalskiego.
Następny przystanek: 245 km.
Wigry
Kilometr trasy: 78 km.
W Wigrach znajduje się kościół i były klasztor kamedulski. Początki jego istnienia datowane są na 1667 rok.
Następny przystanek: 18 km.
Sejny
Kilometr trasy: 96 km.
W Sejnach godny zobaczenia jest monumentalny zespół klasztorny dominikanów w skład którego wchodzi Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz sam klasztor z XVIII w.
Następny przystanek: 23 km.
Puńsk
Kilometr trasy: 119 km.
Miejscowość zamieszkała w dużej mierze przez ludność pochodzenia litewskiego. Przypomina o tym skansen zagrody litewskiej.
Następny przystanek: 43 km.
Wisztyniec
Kilometr trasy: 162 km.
Trójstyk granic Polski, Litwy i Federacji Rosyjskiej.
Następny przystanek: 16 km.
Stańczyki
Kilometr trasy: 178 km.
Kamienne mosty w Puszczy Romnickiej, pozostałość po linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.
Następny przystanek: 49 km.
Olecko
Kilometr trasy: 227 km.
Stolica "Mazur Garbatych", krainy ukształtowanej przez zlodowacenie, zawierającej w sobie dwie puszcze Borecką i Romincką oraz Szeskie Wzgórza (największa Szeska Góra 309 m n.p.m.).
Następny przystanek: 33 km.
Ełk
Kilometr trasy: 260 km.
Miasto gdzie kończymy trasę objazdową do Pojezierzu Suwalskim.
Następny przystanek: 25 km.
Grajewo
Kilometr trasy: 285 km.
Miasto znane z dużych zakładów mleczarskich, jedziemy przejazdem dalej.
Następny przystanek: 26 km.
twierdza Osowiec
Kilometr trasy: 311 km.
W tym miejscu wjeżdżamy na Carską Drogę, biegnącą przez środek Biebrzańskiego Parku Narodowego. Fantastyczne 50km, głównie przez las - uwaga na łosie! Na większości odcinka równiutki asfalt.
Następny przystanek: 49 km.
Mężenin
Kilometr trasy: 360 km.
Kończymy przejzad Carską drogą i wskakujemy na S8 do Warszawy.
Następny przystanek: 0 km.

Strona internetowa używa plików cookies w celu polepszenia sposobu jej wyświetlania. Klikając zgodę akceptujesz ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie. Pamiętaj, że sam może zmienić te ustawienia w każdym czasie. Sprawdź też politykę prywatności i cookies.

Lista miejscowości

Augustów
- 0 km.
Studzieniczna
- 9 km.
śluza Gorczyca
- 22 km.
śuza Mikaszówka
- 33 km.
Giby
- 54 km.
Wigry
- 78 km.
Sejny
- 96 km.
Puńsk
- 119 km.
Wisztyniec
- 162 km.
Stańczyki
- 178 km.
Olecko
- 227 km.
Ełk
- 260 km.
Grajewo
- 285 km.
twierdza Osowiec
- 311 km.
Mężenin
- 360 km.