
Długość trasy
Kraj
Miejsce
Rodzaj trasy
TOP 10: Alwernia
Jurajska sceneria oraz cenne zabytki – oto czynniki, dzięki którym niewielką Alwernią zainteresowało się tak wielu turystów. To miasteczko, leżące w pobliżu Chrzanowa, ma się czym pochwalić. Rynek, drewniane domy z przełomu XVIII i XIX stulecia oraz Muzeum Pożarnictwa – najstarsza placówka tego typu w Polsce są przecież atrakcjami, obok których nie można Przejść obojętnie. W trakcie wycieczki po Alwerni warto też odwiedzić tutejszy klasztor Bernardynów – cenny zabytek sztuki sakralnej, przy którym w XVII wieku zaczęła się rozwijać Alwernia.
TOP 9: Bobowa
Ten ważny ośrodek koronkarstwa, tkactwa i handlu będzie niezwykle ciekawym punktem dla tych, którzy cenią sobie wielokulturowość oraz piękne zabytki. Gotycki kościółek św. Zofii z XV wieku, ciekawy kościół parafialny oraz bożnica, która przypomina o tak licznej niegdyś gminie żydowskiej – oto najważniejsze zabytki, którym warto w tym miejscu poświecić swój czas. Bobowa może też oczarować turystów zabytkowym układem urbanistycznym oraz malowniczym rynkiem, na którym tak chętnie odpoczywają i miejscowi, i odwiedzający Bobową goście.
TOP 8: Krościenko nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem to słynne letnisko, z którego można urządzać wspaniałe wycieczki w Pieniny. Malownicza dolina Dunajca, bliskość szlaków turystycznych oraz doskonale rozwinięta baza noclegowa – oto kwestie, na których skupia się wielu turystów planujących urlop w Pieninach. Warto jednak pamiętać, że Krościenko nad Dunajcem to miasteczko o długiej historii, o której wciąż przypominają nam tutejsze zabytki. Ciekawa zabudowa przy rynku oraz kościół Wszystkich Świętych – oto atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić swój czas podczas wypoczynku w tej malowniczej miejscowości.
TOP 7: Nowy Wiśnicz
Wizyta w Nowym Wiśniczu dla każdego z nas stanie się ciekawą przygodą. Ciekawy układ urbanistyczny oraz zabytki, będące wspaniałymi przykładami sztuki barokowej – oto główne powody, dla których warto zajrzeć na teren tego miasteczka. Dumą Nowego Wiśnicza jest zamek Kmitów, mogący się poszczycić ciekawymi fortyfikacjami bastionowymi. Intryguje też dawny zespół klasztorny Karmelitów Bosych, obecnie wykorzystywany jako więzienie o zaostrzonym rygorze. W pobliżu tych potężnych budowli znajduje się z kolei niewielki, drewniany dworek, znany dziś głównie jako Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.
TOP 6: Kalwaria Zebrzydowska
Jest znanym ośrodkiem pielgrzymkowym oraz miasteczkiem, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Piękna sceneria, zabytkowe kaplice oraz górujący nad okolicą zespół klasztorny Bernardynów – oto czynniki, dzięki którym Kalwaria Zebrzydowska jest popularnym kierunkiem niejednej wycieczki. Tutejsza kalwaria to potężne założenie, po którym do woli można wędrować w przepięknej scenerii. To również miejsce, które urzeka bogactwem zabytków sakralnych, obok których nie można przejść obojętnie.
Lista miejscowości
TOP 5: Lanckorona
Miasteczko, które rozłożyło się na zboczach Lanckorońskiej Góry, urzeka ciekawym układem urbanistycznym oraz cennymi zabytkami architektury. Kto w czasie wycieczki po Małopolsce trafi do Lanckorony, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem drewnianych domów z charakterystycznymi podcieniami oraz pięknymi widokami. Lanckorona znana jest też z ciekawego kościoła parafialnego oraz z ruin zamku z XIV wieku.
TOP 4: Niepołomice
Bliskość Krakowa oraz ciekawe zabytki sprawiają, że pobyt w Niepołomicach może się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem. W tym malowniczym miasteczku, leżącym na skraju Puszczy Niepołomickiej, nuda nikomu nie grozi. Zabytkowy kościół parafialny NMP i Dziesięciu Tysięcy Męczenników, malowniczy rynek oraz zamek królewski, który w XVI wieku stał się piękną, renesansową rezydencją – oto najważniejsze obiekty, których w czasie zwiedzania Niepołomic nie można pominąć.
TOP 3: Stary Sącz
W gronie tych małopolskich miasteczek, które warto odwiedzić, znajduje się też Stary Sącz. Główną atrakcją jest tu bez wątpienia zespół klasztorny Klarysek, wzniesiony w XIII wieku z fundacji św. Kingi. W czasie zwiedzania Starego Sącza warto też zajrzeć do pobliskiego kościoła parafialnego oraz do Muzeum Regionalnego, w którym prezentowane są ciekawe zbiory na temat historii i sztuki ludowej Starego Sącza i jego najbliższej okolicy.
TOP 2: Biecz
Biecz to przede wszystkim wspaniała starówka, która do dziś zachowała średniowieczny układ urbanistyczny. Dom zbója Becza, zabytkowe kamienice oraz pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich to główne atrakcje, które skutecznie przyciągają uwagę odwiedzających to miasto turystów. W czasie zwiedzania Biecza koniecznie trzeba też zajrzeć do Domu Kromera, służącego obecnie jako siedziba Muzeum Regionalnego, oraz zwiedzić gotycki kościół parafialny Bożego Ciała – jeden z cenniejszych zabytków sztuki sakralnej, z jakimi można się spotkać w tej części Małopolski.
TOP 1: Muszyna
Leżąca nad Popradem Muszyna jest z jednej strony znanym uzdrowiskiem, z drugiej – letniskiem idealnym dla tych, którym marzą się wędrówki po Beskidzie Sądeckim. Jest to jednocześnie ośrodek miejski, którego wspaniałą historię można odkryć podczas zwiedzania licznych zabytków. Ruiny zamku, kościół parafialny św. Józefa oraz pełne cennych zbiorów Muzeum Regionalne – oto atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Warto odwiedzić też te dzielnice Muszyny, na terenie których przetrwały do naszych czasów drewniane cerkwie – wspaniałe pamiątki po Łemkach, żyjących w rejonie Muszyny do czasów II wojny światowej.
Małopolska to wyjątkowa kraina, na terenie której z cennymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Wycieczki po kameralnych miasteczkach, leżących w tej części Polski, mogą się zatem dla każdego z nas okazać wyjątkową przygoda oraz lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Musisz zobaczyć
Trasa przebiega przez



